kasza gryczana

Jakie właściwości ma kasza gryczana?

W wielu krajach gryka jest sukcesem kulinarnym, o którym zapomnieliśmy w ostatnich dziesięcioleciach. Gryka powróciła na półki dopiero od kilku lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Szczególnie popularna kasza gryczana.

Zalety kaszy gryczanej

Kasza gryczana zawiera ważne składniki odżywcze i to zbilansowana mieszanka mineralna magnezu, potasu i żelaza sprawia, że gryka jest cennym pożywieniem. Ważne jest to, że chroni komórki, ponieważ zawiera do 2,1 mg witaminy E na 100 g. To sprawia, że jest to balsam dla komórek naszego organizmu, ponieważ witamina E chroni je przed wolnymi rodnikami, a tym samym procesami starzenia się i chorobami. Tym samym jest ona ważna dla naszej urody. Ci, którzy chcą lśniących włosów i mocnych paznokci, powinni częściej przynosić kaszę gryczaną na stół. Ziarno to jest szczególnie bogate w kwas krzemowy. Może ona także zapobiec cukrzycy. Sprawia ona także, że jesteśmy sprawni. Dzięki zawartości około 10 % białka kasza gryczana jest zdecydowanie jednym z pokarmów, które fani fitness uważają za najkorzystniejsze. Szczególnie dlatego, że jej użyteczność w organizmie jest wyższa niż innych zbóż. Wzmacnia ona też kości. Gryka zawiera:

  • lizynę;
  • witaminy E, B1, B2;
  • potas;
  • żelazo;
  • wapń;
  • magnez;
  • kwas krzemowy.

Pochodzenie rośliny

Pomimo nazwy gryka nie ma nic wspólnego z pszenicą. Chociaż obrane nasiona wyglądają podobnie do ziaren pszenicy, roślina z lekkimi, drobnymi kwiatami należy botanicznie do rodziny rdestnicy, a zatem do tzw. odmian pseudoziarnistych. Gryka pochodzi z południoworosyjskich stepów. Stamtąd koczownicy przywieźli ją ze sobą do Europy Zachodniej.

Wskazówki kuchenne dotyczące gryki

Gryka jest dostępna w postaci całych ziaren, kasz, płatków i mąki w sklepach ze zdrową żywnością i produktami ekologicznymi. Ponieważ gryka utlenia się stosunkowo szybko lub staje się zjełczała, powinniśmy kupić tylko tyle, ile możemy szybko spożyć, a także przechowywać grykę z dala od światła. Zawsze dokładnie umyć nieobraną grykę i dopiero wtedy przygotować ją tak, aby jak najwięcej czerwonego barwnika zostało wypłukanych ze skóry. Mąkę gryczaną można wykorzystać do wypieku pysznych naleśników; warto też spróbować ciast z niej zrobionych. Ziarna są dobrym zamiennikiem ryżu, wzbogacają zupy lub mogą być gotowane i posypywane sałatkami. Płatki gryczane smakują dobrze w muesli i nadają klopsikom świetny smak, gdy są używane zamiast zwykłego chleba do wiązania mielonego ciasta. Gryka nadaje się nawet na ciasteczka bożonarodzeniowe i wiele innych słodkich i pikantnych potraw.